تبلیغات
مراقبه های زهیر::: مردی که امام مراقبتش کرد و به او حیات طیبه بخشید:::: Zoheir's vighilance
همان دور مانده بود. نه یک قدم پیش و نه یک قدم پس. بینابین راه! پسری دیگر از اولاد علی در راه بود. کاروانی راه انداخته بود که می بایست این روزها می رسید. زهیری بود که مانده بود کجا خیمه اش را بزند... نزدیک یا دور؟!

منظر انتخاب...

یکشنبه 31 خرداد 1388 01:00 ب.ظ

ارسال شده در: محاسبه های زهیر


منظر اعلا 

تفاوت است بین رفتار انسانی که دنیا را محل ماندن می داند و آن را تنها جایی تصور می کند که همه آمال و آروزهایش در آن برآورده می شود، با رفتار انسان دیگری که دنیا را محل گذر، کاروان سرا و بدون بقا می داند و اعتنایی به برآورده شدن آمال و آرزوهای کوچک و بچه گانه اش در این سرای نامانا ندارد.

برای انسان اول، انتخاب یعنی همه چیز؛ و برآورده شدن انتخاب یعنی پیروزی و برآورده نشدن انتخاب، یعنی روزگار سیاه و تاریکی و پایان اختیار!  اما برای انسان دوم نیز انتخاب همه چیز است. او با انتخاب هایش، فردای جاویدان خود را در دنیایی فراتر و ماواریی می سازد. او مشغول صنع برای فرداست(1). منتظر نتیجه انتخابش در آن دنیای دیگر است. آرامش و اطمینان کمترین محصول انتخاب الهی است که او از منظر و افق اعلا آن را دیده و آن را پسندیده و انتخاب کرده است. معیار او افق اعلاست. برآورده نشدن نتیجه انتخاب در دنیای مادون، به هیچ عنوان به معنای پایان زندگی نیست و زندگی او را سیاه نمی کند. بلکه آزمایش و ابتلایی است که گسل های وجودی اش را به او می شناساند و او را در رشد الهی راهنمایی می کند.

بسیار است تفاوت انسان ها در تصورشان نسبت به دنیا و انتخاب هایش در آن. همه تفاوت ها از آنجا پدیدار می شود که از کدام منظر و افق به دنیا نگاه می کند. منظر محمد و آل محمد افق اعلای قرآن است. (2) منظری که ابتدایش آفرینش کلمه نور و انتهایش استقرار رحمان بر عرش(3) است و روزگار جاویدان تغذیه از نور اول.

اما منظر اعدای محمد و آل محمد فضای محدود خروج از رحم مادر تا ورود به لحد و قبر خاکی است. همه فضایی که باید بازی کند و دست به تملک بزند همین جاست. برای او چگونه می توان آرامش و طمانینه را تصور کرد که برآورده نشدن آمال و آرزوهایش یعنی خفه شدن و سیاه شدن رویاها؟!!!

 

پاورقی:

(1)وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ* آیه مبارکه 45 از سوره عنکبوت

(2)وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى * عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى* ذُو مِرَّةٍ فَاسْتَوَى* فَأَوْحَى إِلَى عَبْدِهِ مَا أَوْحَى* آیات مبارکه 3 الی 7 سوره نجم

(3)الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى* آیه مبارکه 5 از سوره طه
زائران : نظرات
کلمات کلیدی این یادداشت: حیات طیبه ، حیات خبیثه ، تحریف شناسی ،آهنگ های قبلی این وبلاگ را از اینجا بردارید

دعای فرج

درک توحید به اضطرار

بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا


آمار وبلاگ
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :