تبلیغات
مراقبه های زهیر::: مردی که امام مراقبتش کرد و به او حیات طیبه بخشید:::: Zoheir's vighilance
همان دور مانده بود. نه یک قدم پیش و نه یک قدم پس. بینابین راه! پسری دیگر از اولاد علی در راه بود. کاروانی راه انداخته بود که می بایست این روزها می رسید. زهیری بود که مانده بود کجا خیمه اش را بزند... نزدیک یا دور؟!

چه کسی متحجر است؟

جمعه 22 خرداد 1388 06:52 ب.ظ

ارسال شده در: مراقبه های زهیر


انتظار و غربت

ضعف منطقی جامعه وقتی رو می شود که اندیشه ای جدید با ساختاری جدید، پارادایم شکنی می کند. ذهن هایی که نان و آبشان و خواب و خورشان را از پارادایم کهن و قدیم دارند در رویارویی با منطق تازه و پارادایم نو به اصطلاح دست به داد و بیداد و جیغ و فریاد می زنند. تعلق به اندیشه کهن و ترس از کنده شدن از آن و انتقال داده شدن به فضای اندیشه جدید از آنجا که نیازمند بازسازی همه حوزه های فکریست از توان کسانی که سنگینی فکرشان و جمود عقیدتیشان پای حرکت را سنگین کرده بر نمی آید.

روی آوردن به فحاشی، تهمت، دست آویز قراردادن روش بازی و تاکتیک انتقال اندیشه جدید، همه و همه از آثار استرس و اضطرابی است که اندیشه جدید بر تن و جان و روح و روان اندیشه کهن وارد می کند.

بر خلاف ظاهر، تحجر و جمود از آن اندیشه هلنی است که بیش از دوهزار سال در میان علوم و مخصوصا علوم انسانی حکمرانی کرده و در مولود جدیدش در قاره غصب شده آمریکا _که انشا الله باید به دست مسلمین آزادسازی شده و به ساکنان اصیل خود یعنی سرخ پوستان تحویل داده شود_ در قالب یک ابرتمدن ظاهر شده است. بدیهی است که به سادگی می توان ارتباط و پیوستگی روش اداره جامعه آمریکایی را با اندیشه 2هزار سال پیش جزیره کوتوله کرت و همچنین کلیساهای دیکتاتور و اندیشه سوز اروپا نشان داد.

با همه پز و افاده ارباب علوم انسانی، تازه ترین منطق این جریان یعنی منطق حسی فیلسوف و اقتصاددان اتریشی یهودی کارل ریموند پوپر بیش از صد سال قدمت دارد. حال اینکه تازه ترین و جدیدترین حرف های عرصه علوم اسلامی با انقلاب اسلامی با 30 سال قدمت طرح شده است. اگر به اندازه تاریخ هم که حساب کنیم متحجر کسی است که پایش را در اندیشه های قرون وسطایی و هلنی کرده و اجازه طرح شدن _دقت بفرمائید فقط و فقط و صرفا طرح شدن_ در عرصه اجتماعی را هم نمی دهد.

پی نوشت:

فردا یا پس فردا نتیجه انتخابات مشخص می شود. جدای از تعلقات سیاسی که بالشخصه برایم اصلا اهمیتی ندارد، نتیجه انتخابات مشخص می کند که آیا تحجر پیروز می شود و باید مثل قرون وسطی شاهد تخریب تخریب اندیشه ورزان تازه باشیم یا نه... مولود مبارکی از دل انقلاب ایران متولد می شود که عرصه تازه ای در علوم انسانی  به روی عالم باز خواهد کرد.

پی پی نوشت:

در همه عمرم ثانیه ها به اندازه امروز بر روح و روانم پای نگذاشتند. رژه خیره کننده عقربه های ساعت و فردایی کی انگار قصد آمدن ندارد و غربت در میان گوش هایی که توان شنیدنشان با بوق و کرنای تبلیغات کثیف دزدیده شده است!!!

من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر

من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش

 
زائران : نظرات
کلمات کلیدی این یادداشت: نقد ، دردنوشت ،آهنگ های قبلی این وبلاگ را از اینجا بردارید

دعای فرج

درک توحید به اضطرار

بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا


آمار وبلاگ
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :